Anlayış

Anlama işi düşünce anlayabilme gibi kavramlar içerir.
Peki insan hayatında anlayışın nasıl bir önemi var. Anlayış, anlamak gibi kavramlar insan hayatında olmazsa ne olur. İnsan hayatında bir insanı anlamaya başlamak o insana verilecek en büyük hediyedir çünkü insan genelde kendini tanıtırken asıl söylenmesi gerekeni değilde gereksiz bir kaç şeyler fısıldar. İnsanı tanımak onu anlamak için o kişinin söylediğine değilde söyleyemediğin bakılmalı. Çünkü insan her zaman söyleyemediklerinde gizlidir. Yani o kişiyi anlamak anlama zahmetine girmek burda ön plana çıkıyor. Yani kişinin söylemek isteyipte söyleyemediklerinde anlama yeteneği insana verilmiş en büyük hediyedir sen bu yeteneği kullandığın ölçüde değerlisindir. Çünkü insan acizdir, yorgundur, bıkkındır yeri gelir iki cümle kurmak dahi külfet gelir insanoğluna. İnsanın zindanı bile onu anlamayan insanların arasında geçer bir bakıma. Yani o kişi için daha kötü bir durum yoktur. Anlayış, düşünmek, anlamayı istemek bir insan için bu kadar değerliyken anlayışı olmayan anlamak istemeyen bir insana da konuşmak o kadar gereksizdir. Anlayışı olmayan bir insandan anlayış beklemek boş bir kutunun dolu çıkmasını beklemek gibi bişey.
Velhasıl kelam her insan bir dünyayı barındırır içinde her insan özeldir. Bu yüzden insan hayatını anlamak gerekir, anlayış gerekir bunların olması içinde emek, çaba gerekir. Eğer hayat sana seni anlayan insanı göndermişse hayatındaki en büyük eksiklik tamamlanmış demektir. Kısacası hayatında konuşma zahmetinde dahi bulunmadan kafandaki soru işaretlerine cevabını verecek bir hediyen vardır hayatında..

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: