XV. YÜZYILDA DİNÎ-TASAVVUFÎ TÜRK EDEBİYATI

xv. yüzyıl Türk Edebiyatının genel görünümü

Edebi Günlüklerim

xv. yüzyılda dinî-tasavvufî Türk edebiyatı, çeşitli coğrafyalarda bulunan Türk toplulukları arasında dini, fikri ve mimari açıdan gelişmeye devam etti. Bu edebiyatın merkezden çevrelere doğru yayılmasında sayıları sürekli artan tekke ve mescitlerin büyük bir etkisi oldu.

  • Hacı Bektaş Veli, Mevlana ve Yunus Emre gibi mutasavvıfların meydana getirdikleri zenginleştirilmiş tasavvufi hayat xv. yüzyılda Alâadin Gaybi (Kaygusuz Abdal), Akşemseddin, Hacı Bayram Veli, Yazıcıoğlu Mehmed, Süleyman Çelebi, Gülşehri, Eşrefoğlu Rûmî, Kemal Ümmî, Emir Sultan, İbrâhim Tennurî, Rûşeni, Şirâzî gibi bir çok şair tarafında devamı sürdürüldü.
  • Bu önemli şairler, eski gelenekler ışığında dini ve tasavvufi hayatı Türk insanına arı bir dil ve hoş bir şekilde anlattılar.
  • xv. yüzyılda Süleyman Çelebi, dikkat çeken önemli mutasavvıflar arasındadır. Yunus Emre gibi önemli bir şair yetişmese de ilahilerine benzer şiirler tekkelerde bestelenerek okutuldu.
  • Mutasavvıf halk şairleri ise Yunus Emre tarzında şiirlerini söylemeye devam ettiler.

Kaynakça: Açıköğretim Kaynakları

View original post

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: