KÖROĞLU

Hayatı hakkında bilgiler yok denecek kadar azdır. Eserleri XVI. yüzyılda yaşadığı zannedilen Köroğlu ile karışmıştır. Onunla ilgili tek bilgi Davut Paşa’yı idamdan kurtarmak için yeniçeriler arasında yer almasıyla ilgili olandır.

Çöğür çalmadaki becerisi ve sade bir dille şiir söylemesiyle bilinir.

KULOĞLU

Asıl adı Mustafa olan âşığın hayatı hakkında bilgiler fazla değildir. Dadaloğlu, Köroğlu ve Kuloğlu ile ilgili kitap hazırlayan Cahit Öztelli’ye göre Sultan IV. Murat(1623-1640)’a yakın olan şair Sultan’ın vefatından sonra Cezayir’e sürülmüş ve Sultan İbrahim’in vefatından sonra ise (1648) İstanbul’a geri dönmüştür. Naima’ya göre de sultan II. Osman’ı öldüren Davut Paşa’yı cellatların elinden kurtarmıştır.

Hem hece hem de aruzla şiirler yazan Kuloğlu dönemine göre dili sadedir. Şiirlerinde ise aşk ve kahramanlık konularını işlemiştir.

Şairnâme sahibi Sun’î’ye göre “şakıyan bir bülbül”, Âşık Ömer’e göre de “nâm ü nişânı” belli olan bir saz şairidir. Evliya Çelebi Seyahatnâmesi’nde Kuloğlu’nu çağının ünlü âşıkları arasında saymaktadır.

Kaynakça: Açıköğretim Kaynakları

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: