XX.YÜZYIL AŞIKLARI VE ÖZELLİKLERİ

Bu yüzyıl, aşık şiirinin çok güçlü olduğu bir dönemdir. Diğer yüzyıllara göre aşıkların hayatları hakkında daha geniş bilgilere sahibiz. Bu yüzyılda aşıkların sevilmesinde ve tanınmasında aşıklar bayramının etkileri küçümsenmeyecek derecede fazladır.

Bu yüzyılda aşıklar, teknolojinin de gelişmesiyle seslerini büyük kitlelere duyurarak kendilerini tanıtma imkanı bulmuşlardır. Bu dönemin aşıkları eserlerinde; Atatürk ve devrimlerini, Kurtuluş Savaşını ve kahramanlarımızı dile getirmişlerdir.

Çok partili dönemden sonraki gelişen olaylarda, memleket sorunları ve dönemin yöneticileri de ele alınan bazı önemli konularındandır. Bu yüzyılın aşıkları ülke içerisinde ve dışarısında pek çok toplantılara da katılarak görüşlerini bildirme olanağı da bulmuşlardır.

Kaynakça: Açıköğretim kaynakları

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

XX.YÜZYIL AŞIKLARI VE ÖZELLİKLERİ” için 4 yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk zamanın bütün yazarları ve şairleriyle hep bir araya gelerek toplantılar yapmıştır ayrıca bir çok yazaraysa devlet görevlerinde yer vermiştir. Bu sayede isimleri yazıları daha çok kitlelere duyurulmuştur.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: