Elestiri

Elestiri bir yapıtın veya bir insanin olumlu ve olumsuz olan durumu belirtebilme

Eleştiri bir nevi eksikleri görerek o işi yapan kişiye  uyarıda bulunmaktır. Peki elestirinin ölçüsü var mıdır? Eksik gördüğümüz bir şeyi nasıl dile getirebiliriz. Eleştiriyi saygı çerçevesinde ve yapıcı bir dille dile getirdiğimiz zaman karşımızdaki kişiye yardımcı olabiliriz. Eksiğini görmesini sağlayabiliriz. Bunun aksi olduğu bir durumda ise eleştiri boyutunu aşarak ortada ne eser kalır ne de kişi kalır. Çünkü burda elestiri yapıcı olarak değil yıkıcı olarak kendini gösterir. Eleştiri herkes tarafından kabul edilebilen bir şey midir ? Peki insanlar eleştiri yapılmasından hoşlanır mı? Eleştiri,içinde öğrenme isteği olan insanların kendini geliştirmek isteyen insanların kabul edebileceği bir şeydir. Eleştiriyi herkes kabul etmez ki mesela ben bilirim diyen insanlar hiç bir zaman eleştiri kabul etmezler. Çünkü bu tür insanların sabit fikirleri vardır ve ondan başkası da kesinlikle doğru değildir onların gözünde ve ortaya koyabilecekleri bir şeyleri yoktur aslında. Eleştiri almakta aslında bir nevi başarıdır. Önemli olan kişinin elestiriyi değerlendirebilmesidir. Yani kişi bir işi yapsada eksikleri farkedemez belki göremez ama dışardan bakan bir göz bunu çok net görebilir. Bu yüzden bir şeyler yapan yapmaya çalışan kişinin eleştirileri dikkate alması lazımdır. Bu şekilde yapan kişi yaptığı işi eksiksiz bir halde ortaya koyabilir.

Velhasıl kelam elestiri dozunda olduğu sürece ve elestiriyi ders olarak gören kişi için yapıcı ve tamamlayıcıdır. Dozunun aşıldığı zaman ise tahrip edici olabildiği gibi ortaya çıkarttığımız eserimizi ya da bir işimizi de yıkıcı hale getirebilir. Bu yüzden her şey nasıl dozunda olunca faydalıysa elestiri de dozunda olunca faydalı olur.

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: