Sessizliğin Çatısı

sessizliğin çatısı

Sesin olmama durumu yalnızlık gibi kavramlarla anlatılabilir.
Ayrıca sessizlik belirli bir alan ya da bölgedeki hiç bir kişinin konuşmaması anlamına gelmektedir.
Peki bizler için sessizlik nedir? Yani severmiyiz sessizliği? Yoksa yanımızda bir ses mi ararız. Sessizlik insanın kendisiyle bir olmasıdır. Kendini dinlemesidir. Bir nevi insanın huzuru aramasıdır sessizlik. Dışarıdaki hayattan kurtulup sessizliğe sığınma isteğidir. Sessiz kalma durumu ise sessizliği aramakla aynı şey değildir. Birinde huzura kaçarsın diğerinde ise sıkıntının içinde bulursun kendini. Peki insan neden sessiz kalmayı tercih eder? Korktuğu için mi? Ya da kendine guvenemedigi için mi? Belkide aman ses çıkmasın sorun olmasın dediği için de olabilir mi? Nedir bu sessizliğin altında yatan sebep. İnsanın kendine güven yoksunluğu sessizliğin çatısı altına girmesine sebep olabiliyor. Çünkü bir yanı hep ezik kalmıştır onun kişi onu diriltememiştir. içinde sessizliğin biriktirdiği bir dağ vardır. Ve o dağın altında ezilmiştir insan. Kendini kaybetmiştir bir nevi. Hâlbuki insan kendini bulmaya görsün aşamayacağı ne dağ vardır ne de yol bir kez ayağa kalkabilsin yeter ki. Evet o içindeki dağı devirebilse yani içerde çürümüş, küflenmiş ağırlık yapan o şeyleri kusarak başlar ayağa kalkabilmek aslında.  öfkesini, sevincini, aşkını,kinini,altında ezildiği ne varsa her şeyini yani o altında kaldığı dağı yıkmakla başlar her sey. Sen bunları gün yüzüne çıkartamadığın sürece ne kendine olan güvenin gelecektir ne de kendine saygınlığın insan önce kendini bilmeli. Kendi yolunu bulabilmeli. İnsan ilk önce kendine saygı gösterebilmeli. Kendi çabasıyla kendi azmiyle bir simurk misali kendine yolculuk yapmalı.
Velhasıl kelam sessizliği aramak başka , bir duruma sessiz kalmak başkadır birinde huzuru bulmak için sessizliği ararsın diğerinde ise kendini sıkıntının içinde bulursun. Ve sen kendini bu sıkıntıdan kurtarmak  istiyorsan bir simurk misali kendi içine yolculuk yaparak kendini bulmalı. Yani kendini yakarak kendi küllerinden yeniden doğmalısın. Bir nevi kendine yolculuk yapmalısın.

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: