Karar

karar

Karar, bir düşünce bir adım atabilme bir is konusunda gerçekleştirilen kesin yargı.
Peki biz bu karar verme konusunda ne kadar başarılıyız ? Yolumuza kendl verdiğimiz kararla mı yoksa başkasının verdiği kararla mı yola devam ederiz.
Bir insan kendi kararın kendi verebiliyorsa o verdiği kararın sonucunu da iyi ya da kötüyü göze alabiliyor demektir. Bu insanın kendini geliştirmesiyle ve kendine güveniyle alakalı bir durumdur ya da ileri görüşlülüğü veya adım atabilme cesaretiyle de alakalı olabilir. Bu tür insanlar hayatları boyunca keşke şunu dinlemeseydim ya da şunun ağzına bakipta şu kararı vermeseydim gibi cümleleri kurma şansları yoktur. Çünkü bu kişilerin kafasında kendi doğruları kendi bildikleri ve sonucunda ne olursa olsun üstesinden gelebilecek cesaretleri vardır. Genellikle hayat bu tür insanların yanındadır. Çünkü bu tip insanlar kolayca risk alır ve sonucunda da oflayarak puflayarak değil de o sonuç geldiğinde olumluysa yola devam etmeyi olumsuzsa bu durumdan nasıl ders alınması gerektiğini iyi bilendir. Karar verebilmek insan hayatı için bu kadar onemliyken bir de kendini tamamen başkasının kararına bırakan insanlar da vardır. Bu tip insanlar genelde hayat karşısında cesaretsiz ve kendine güveni olmayan tiplerdir. Bu tip insanlar için hayat bir başkasının iki dudağı arasındadır o kişi ne derse onun için hayat odur. Genelde böyle insanlar kendi kararlarını kendileri veremezler her zaman başkasına sorma gereği duyarlar sanki o kişinin bilgisi ya da doğruları yokmuş gibicesine . Tabiki o kişinin bilgisi de doğrusu da illaki vardır ama kullanamaz ki bir köle misali hayatının iplerini bir başkasına vermiştir. Ve o insan karşısındaki kişinin kararlarına körü körüne öyle bir baglanamistir ki  onun gözünde o kişinin  yanılma payı yoktur o nederse odur . Böyle insanlar bağlandığı insansın verdiği özgürlük kadar özgürdür. Hoş o özgürlüğü de yaşamayı bilemezler zaten. Daha doğrusu kendi başlarına ne yapacaklarını bilemezler.
Velhasıl kelam sen bir insansın aklın da var fikrinde özgürlüğün de ya kendi kararını kendin verip yoluna devam eder iyisiyle kötüsüyle hayatı yaşayıp öğrenirsin ya da o kişinin ağzından çıkan her kelimeyi gözü kapalı doğru kabul edip yaşamaya bu şekilde devam edersin

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: