SİNAN ÜMMÎ

Daha çok Sinan Ümmî adıyla tanınan şairin asıl adı Yûsuf Sinan’dır. Halvetiye tarikatının yiğitbaşı koluna mensuptur. Sinan Ümmî, büyük mutasavvıf-şair Niyazî-i Mısri’nin şeyhidir.

  • Sinan Ümmî’nin doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Şeyhi Eroğlu Nuri’nin 1604 tarihinde vefat ettiği bilindiğine göre kendisinin 35-40 yıl önce doğduğu tahmin edilir.
  • İçeriğinde Dini-tasavvufi öğeler taşıyan şiirlerinde bazen Sinan Ümmî bazen de Ümmî Sinan takma adını kullandığından şiirlerinin bir kısmı daha önce yaşamış olan Ümmî Sinan’ın şiirleriyle karışmıştır.
  • Sinan Ümmî, Şeyhi Eroğlu Nuri’nin vefatı üzerine hilâfet makamına geçerek bunu bir şiirinde şöyle dile getirir:

”Ümmî Sinan aydur Eroğlu derler

İsmüne şeyhimin iller içinde”

  • Sinan Ümmî’nin bilinen iki eserinden bir tanesi Divân‘ıdır. İçeriğinde ise iki yüze yakın şiirleri vardır. Bu Divân’ı Yalvaçlı Çokunzâde Şeyh Süleyman Efendi tarafından yayımlanmıştır. Sinan Ümmî’nin bu Divân’ı daha sonra bazı seçmeler yapılarak yeni harflerle de yayımlandı.
  • Sinan Ümmî’nin Osmanlı Müellifleri’nde Kutbü’l- Meani adında başka eserinden bahsedildiyse de henüz bu eser bulunamamıştır.
  • Sinan Ümmî’nin hece ve aruzla yazdığı şiirlerinde dili oldukça sadedir. O şiirlerinde sanat gayesinden çok sade bir dille halkı öğretmek gayesi içindedir.

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: