MESNEVİ’DEN SEÇMELER

Padişahın hastayı görmek üzere hekimi götürmesi 4

Ona “Sevgilinin sırlarını gizli kapaklı geçmek daha hoştur. Sen, artık hikayelere kulak ver , işi onlardan anla! Dilbere ait sırların, başkalarına ait sözler içinde söylenmesi daha hoştur dedim.” O da, “Bunu apaçık söyle ki dini açık olarak anmak, gizli anmaktan iyidir. Perdeyi kaldır ve açıkça söyle ki ben, güzelle gömlekli olarak yatmam” dedi. Dedim ki:” O apaçık soyunur, çırılçıplak bir hale gelirse ne sen kalırsın, ne kucağın kalır, ne belin!

İste ama derecesine göre iste; bir otun, bir dağı çekmeye kudreti yoktur. Bu âlemi aydınlatan güneş , bir parçacık yaklaştı mı her şey yandı gitti! Fitneyi ,kargaşılığı ve kan dökücülüğü araştırma, Şems-i Tebrizi’den bundan fazla bahsetme. Bunun sonu yoktur; sen yine hikâyeye başla…

O velinin, halayığın hastalığını anlamak için padişahtan halayıkla halvet olmayı dilemesi Hekim dedi ki:”Ey padişah evi halvet et yakını da uzaklaştır.

Köşeden bucaktan kimse kulak vermesin de ben bu cariyecikten bir şeyler sorayım.”Oda boşaldı, Hekim ile hastacıktan başka kimse kalmadı. Hekim tatlılıkla yumuşak yumuşak dedi ki: “Memleketin neresi ? Çünkü her memleket insanının ilacı başka başkadır. O memlekette akrabandan kimler var? Kime yakınsınız; neye bağlısın? Elini kızın nabzına koyup birer birer felekten çektiği çevir ve meşakkati soruyordu.

… devamı sonra

MEVLÂNA CELALEDDİN-İ RUMİ

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

MESNEVİ’DEN SEÇMELER” için 2 yorum

 1. Yazınızı okuyunca Tasavvuf Kur’an’ın
  “Perdeyi kaldır ve açıkça söyle ki ben, güzelle gömlekli olarak yatmam” dedi.
  Dedim ki:” O apaçık soyunur, çırılçıplak bir hale gelirse ne sen kalırsın, ne kucağın kalır, ne belin!” özü demek geldi içimden.
  Yıllar önce okudum Mesneviyi.
  Şems-i Tebriz’in kitaplarını okudum. Ve Elif Şafak’ın Aşk romanına bayıldım.
  Yazarı kutluyorum.
  Sevgilerimle.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: