MESNEVİ’DEN SEÇMELER

Padişahın hastayı görmek üzere hekimi götürmesi 3

Can şimdi eteğimi çekiyor. Yusuf’un gömleğinden koku almış!” Yıllarca süren sohbet hakkı için o güzel hallerden tekrar bir hali söyle, anlat. Ki yer, gök gülsün sevinsin. Akıl, ruh ve göz de yüz derece daha fazla sevince, neşeye dalsın” diyor. “Beni külfete sokma, çünkü ben şimdi yokluktayım. Zihnim durakladı, onu övmekten acizim. Ayık olmayan kişinin her söylediği söz dilerse tekellüfe düşsün, dilerse haddinden fazla zarafet satmaya kalkışsın yaraşır söz değildir.

Eşi bulunmayan o sevgilinin vasfına dair ne söyleyeyim ki bir damarım bile ayık değil! Bu ayrılığın, bu ciğer kanının şerhini şimdi geç, başka bir zamana kadar bunu bırak!” Can dedi ki:”Beni doyur, çünkü ben açım. Çabuk ol çünkü vakit keskin bir kılıçtır. Ey yoldaş, ey arkadaş! Sûfî, içinde bulunduğu zamanın gereklerine göre iş görür. Yarın demek yol şartlarından değildir. Sen yoksa sufi bir er değil misin? Vara, veresiyeden yokluk gelir”

… devamı sonra

MEVLÂNA CELALEDDİN-İ RUMÎ

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

MESNEVİ’DEN SEÇMELER” için 2 yorum

  1. Mesneviyi yıllar önce okudum. Şems-i Tebriz’i ve Mevlana Celaleydin Rumi’yi Anlatan “Aşk” romanını okuduğumda Tasavvufun sevdasına yakalandım. Şimdi hiçlik yolunda koşar adım gidiyorum. Yol arkadaşlarım Joe Dispenza, Modern Şaman Alberto, Erich Form daha nice yaşayan , enerji tıbbına kapı aralamış bilim adamlarıyla yan yana yürüyorum.
    Alkışlıyorum.
    Doğru yoldasınız.
    Açık olsun yolunuz.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: