Empati

Empati kendimizi bir başkasının yerine koyabilme durumu.


Peki biz empati yapma konusunda ne kadar başarılıyız? Kişinin yaptığı bir olay ya da hareket karşısında tavrımız ne olur? Yani insan ilişkilerinde empatik tutumun ne kadar bir önemi var? Biz insanlar genellikle bir olay ya da bir durum karşısında hemen tavrımızı koyar silahlarımızı çekeriz. Karşımızdaki insana işin içeriğini bilmeden yapariz bunu. Neden,niçin, nasıl oldu diye düşünmeyiz bile. Halbuki karşımızdaki insanın da sebepleri, düşüncesi ya da canının yanmışlığı gibi sebepler illaki vardır. Biz sadece kişinin yaptığı davranışı görürüz o davranışı yaptıran sebebi değil. Peki bize empati yapmaya değilde ,direk suçlayıcı tavır göstermeye iten sebepler nedir? Neden işin aslını bilmeden direk yargılamaya geçeriz. Biz,sanırım empati yapmak yerine kendi düşüncelerimizi kendi fikirlerimizi savunup, önemseyip karşımızdaki kişinin fikirlerini önemsemediğimizdendir. Belki bencillik de olabilir. Belkide empati yapmaktan korkmak da  Çünkü kişi kendini karşısındaki kişinin yerine koyarsa kendisinin degilde karşısında kişinin haklı çıkacağından korkmasi da olabilir. İnsan hayatını bu şekilde zorlaştıran yine insandır. Sürekli ben diyen insan benim doğrularım diyen insandır hayati zorlaştıran aslında. Hiç bir insanın hayatı kolay bir şekilde ilerlemez herkesin vermiş olduğu ya da vereceği illaki sınavlar vardır. Bize düşen yanımızdaki insanın bir sorununu gördüğünde ya da bir derdini anlattığında benim sorunum ya da benim derdim daha büyük deyip dert ya da sorun yarıştırmak yerine kendimizi o kişinin yerine koyarak empatik yapıp duruma çözüm getirmektir.


Velhasıl kelam herkesin hayatında empati yapabilen senin derdini kendi derdi gibi bilen olaya senin bakış açından bakmaya çalışan  insana ihtiyacı vardır.bize düşen karşımızdaki insandan nasıl empati yapmasını bekliyorsak bizimde karşımızdaki insana empatik tutumla yaklaşmamız lazım belki hayat bu şekilde bizim için daha çekilebilir hale gelir.


Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: