Yazgı

Yazgı tüm olan ve bitenleri hatta gelecekte olacaklarin da yaratıcının belirlemesi.

Peki bizler bu konu hakkında ne düşünüruz mesela beklenmeyen bir durum karşısında tepkimiz bakış acımız ne olur . Biz insanoğlu,olmadık akla hayale gelmez olaylar karşısında isyan etmeye yöneliriz. Şu şöyle olsaydi böyle olurdu ya da şu şunu yapsaydı böyle olmazdi gibi cümleler kurarak suçlu ararız. Sebep olanları ararız. Burdaki amaç sanırım sebep olanları bulup tüm olanlar için o kişiyi sorumlu tutarak belki içimizi rahatlatmak belkide kendinizde olan suçu o kişiye yıkarak kendimizi temize çıkarmak için de olabilir. Peki gerçekten böyle yapınca rahat eder miyiz. Yani hayatımızı belli bir çıkmaza sokup bize nefes aldırmayan bir olay bir insan ya da herhangi bir durum karşısında amacımız sorumlu olanı bulup onu alt etmek midir. Yoksa olaya başka açıdan bakmak mıdır. İşte yazgı burda on plana çıkıyor . Sen hayatını ne kadar düzenlersen düzenle ne kadar garantici olursan ol senin yazgında eğer düşmek varsa sen illaki düşeceksin. Belki düşmene en yakınındaki kisi sebep olacak  sen bunu bilemezsin ki sen ne kadar kendini korursan koru bu sana yazılmışsa günü ve saati geldiğinde illaki yaşıyacaksındır. Yani sana düşen burda suçlu aramak değil sana yazılanı yaşamaktır. Boş yere suçlu arama yaşaman gerekti ve yaşadın. Belki bu durumdan senin ders cikartman gerekiyor bilemezsin ki. Kısacası yazgı karşısında insanın eli kolu her zaman bağlıdır. Sana düşen yaşamın boyunca bir şey istiyorsan o istediğin şey için elinden geleni yapıp göstermen gereken çabayı göstermektir. Senin görevin budur. Bundan sonra ise  yazgı konuşur. Eğer istediğin olmuyorsa sana düşen isyan edip suçlu aramak değil yazgında olanı bulabilmek için yine çabalamaktır. 

Velhasıl kelam yazgı senin hayat yolculuğunda yaşaman gereken şeylerdir. Senin hiç bir zaman degistiremiyeceğin şeyler sana düşen yoluna devam edip elinden geleni yapmak. Bundan sonrası mı? Bundan sonrasında sen değil senin yazgın konuşur.

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: