SÂLİH BABA

XIX. yüzyılın ikinci yarısı ile XX. yüzyılın başlarında yaşayan Sâlih Baba’nın hayatı hakkında bilgiler sınırlı olmakla birlikte birkaç belgeye dayanıyor. Elde bulunan bazı belgelere göre Sâlih Baba’nın babası , Mustafa adında bir İmam, Annesi de Atike Hanım’dır.

  • Erzincan’da doğmuş olduğu şiirlerinden anlaşılan Salih Baba’nın bir tüfekçi ustası olduğu bilinir. Tahsili hakkında ise edineceğimiz bilgiler yazdıkları eserlerden anlaşıldığı kadarıyla tahsilli olduğu gözükür.
  • Dinî-Tasavvufî Türk Edebiyatında Yunus’tan beri süregelen bir geleneğin neticesi olarak Sâlih Baba’da şiirlerinde ümmi olduğundan bahsetmiştir.
  • Şiirlerinde ne kadar ümmiyim dese de kendisinin tahsilli bir insan olduğu şiirlerinde apaçık bellidir.
  • Sâlih Baba’nın eserlerinden görüldüğü kadarıyla kendisinin Nakşibendî tarikatının Hâlidî koluna mensup olduğu bilinir. Piri ise Sâmî Efendi’dir.
  • Bir mutasavvıf olup hem klasik edebiyatına hem de halk edebiyatına dayanan çift yönlü bir edebi zevke sahiptir. Bu nedenle şiirlerinde hem hece ölçüsü hem de aruz ölçüsü görülebilir.
  • Sâlih Baba, her iki edebi zevki eserlerine başarıyla yansıtmıştır. Eserlerinde sanat endişesi taşımamakla birlikte edebî sanatları başarılı bir şekilde kullanmış şairdir.
  • Sâlih Baba, H.1324/1325 (M.1906/1907) yılında Erzincan’da vefat etmiştir.

Kaynakça: Açıköğretim Kaynakları

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

SÂLİH BABA” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: