BİTLİSLİ MÜŞTÂK BABA

Müştâk Baba’nın ailesi Hicrî 1051 yılında zamanın mutasavvıf ve âlimlerinden Molla Süleyman Baba önderliğinde Hakkari’den Bitlis’e göç etmişlerdir. Müştâk Baba Hicrî 1172 (M.1759) yılında dünyaya gelmiştir.

Müştâk Baba’nın asıl adı Muhammed Mustafa olarak bilinir. Babasının adı da İbrahim’dir. On yaşında babasını kaybeden şair dedesi Hacı Süleyman’ın himayesine girmiştir. Müştâk Baba temel eğitimini Bitlis’te Hocası Şems-i Bitlisî (Hacı Mahmud Hoca)’dan almıştır. Ondan Zahiri ilimleri öğrenmiştir. Müştâk Baba, yirmi yaşına geldiğinde Hacı Hasan-ı Şirvanî’ye bağlanarak tasavvufa yönelmiş ve sülûkunu tamamlamıştır. Sonra ise hilâfet seccadesine geçip irşad’a başlamıştır.

  • Müştâk Baba, manevî bir davet üzerine Bağdat’a giderek birçok âlim ve ârif fazıl kimseyle görüşüp ilmiyle kendini kabul ettirir. Daha sonra Nâkibü’l-Eşraf Şeyh Hasan’la tanışarak bizzat sohbetlerinde bulunur ve ona bağlanarak onun da icazetini alıp oradan ayrılır.
  • Trabzon ve İstanbul’da bulunan şair 1832 yılında İstanbul’dan Bitlis’e geri dönerken uğradığı Muş’ta şehit edilir. Müştâk Baba, Kadirî tarikatına mensuptur. İsmine izafeten gelişen Müştakîler kolu ilk başta Muş ve Erzurum olmak üzere doğu illerinde yaygındır.
  • Hacı Bayram Velî’ye hayran ve mensub olan Müştâk Baba, zaman zaman Ankara’ya giderek kabrini ziyaret eder. Bu ziyaretlerden birinde kabir başında söylediği gazelde Ankara’nın 1923 yılında başkent olacağını dile getirmiştir.
  • Müştâk Baba’nın Divân’ı (1847) yılında basılmış olup bu Divân’ın içeriğinde Ankara’nın başkent olacağı tarihin ise gazeldeki anahtar kelimenin içeriğinde mevcud olarak ebced hesabıyla yazılmıştır. (1341/1923) Hatta Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilanının Cuma gününe geleceğini de belirtmiştir.
  • Müştâk Baba, büyük bir mutasavvıf ve velî bir şairdir.

Kaynakça: Açıköğretim Kaynakları

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: