MESNEVİ’DEN SEÇMELER

Padişahın bir halayığa âşık olup satın olması, halayığın hastalanması, onu iyi etmek için tedbiri

“Ey dostlar, bu hikâyeyi iyi dinleyin. Gerçekte o bizim bugünkü halimizdir. Bundan evvelki bir zamanda bir padişah vardı. O hem dünya, hem din saltanatına malikti. Padişah, bir gün hususi adamları ile av için hayvana binmiş, giderken ana yolda bir halayık gördü. O halayığın kölesi oldu. Can kuşu kafeste çırpınmaya başladı. Mal verdi, o halayığı satın aldı.

Onu alıp arzusuna nail oldu. Fakat kazara o halayık hastalandı. Birisinin eşeği varmış fakat palanı yokmuş. palanı ele geçirmiş, bu sefer eşeği kurt kapmış. Birisinin ibriği varmış, fakat suyu elde edememiş. suyu bulunca da ibrik kırılmış! Padişah sağdan soldan hekimler topladı. Dedi ki: “İkimizin hayatı sizin elinizdedir. Benim hayatım bir şey değil, asıl canımın canı odur. Ben dertliyim hastayım dermanım o”.

devamı yarın…

MEVLÂNA CELALEDDİN-İ RUMÎ

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

MESNEVİ’DEN SEÇMELER” için 2 yorum

  1. mesneviden seçmeler yapmanız çok güzel bir şey ben mesneviyi okudum birkaç yazımı o güzel eserden esinlenerek yazdım bir nevi ilham kaynağım olduğunu söyleyebilirim sizin diğer yazılarınızda bilgi konusunda yerinde yazılar sizi şevkle takip eden bir yazarım sizin de bizi takibinize almanızı ve yazılarımız hakkında fikirlerinizi belirtmenizi beklerim beni takip edebilmeniz için wordpressin okuyucu bölümündeki ara kısmına hüseyin ibiş yazıp arattıktan sonra siteler bölümünde karşınıza çıkacak olan hüseyin ibiş kişisel blog linkini tıklayarak beni takip edebilirsiniz umarım bu çağrıma kayıtsız kalmaz bu çağrımı karşılıksız bırakmazsınız tarafınızdan takip edilmek bizi fazlasıyla memnun ve mutlu edecektir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: