XIII. YÜZYIL ÂŞIKLARI VE ÖZELLİKLERİ

XIII. yüzyılda divan şiiri tarzında eserler veren şairler görülmeye başlar. Bu şairleri sayacak olursak Farsça yazan Mevlâna Celâleddin-i Rûmî, Türkçe yazan şairler de Şeyyad Hamza, Sultan Veled, Ahmet Fakih ve Hoca Dehhânî sayılabilmektedir.

Bu yüzyılda tasavvufi Türk halk edebiyatının en önde gelen isimlerinde biri Yunus Emre’dir. Sade dili ve farklı ifade tarzıyla hem kendi döneminde hem de günümüzde herkesin beğeni ve sevgisini kazanmıştır. Türkiye’nin belirli illeri ona ev sahipliği yapmak için yarışmaktadır. Aynı zamanda Türk dünyası Yunus’un şiirlerini okumakla kalmaz ezberlemeye de çalışırlar.

Yunus Emre’nin şiirlerinde işlediği insan sevgisi, incinsen de incitme arzusu ve bir olma düşüncesidir. Bu düşünce yapısı günümüzde çokça aranan hasletlerdir. XIII. yüzyılda ozan olarak bilinen âşıklar da vardır fakat bu âşıklar kayıt altına alınmayıp sözlü kültürde yaşatıldığı için unutulup gitmiştir.

Kaynakça: Açıköğretim Kaynakları

Edebigünlüklerim tarafından yayımlandı

Bu sayfayı yazarlarımızın hayatından kısaca bahsetmek ve onları taniyabilmek adına düzenlenmekte olup arada deneme yazıları da yayınlamak için kullanıyorum.

XIII. YÜZYIL ÂŞIKLARI VE ÖZELLİKLERİ” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: